Lesek konferencia 2024

 Lesek konferencia 2024

 2024. november 16-án, a Hermina Egyesület szervezésében lezajlott a 11. Lesek konferencia. A kerekasztalbeszélgetés legfontosabb célja a látássérült emberek részére gyártott segédeszközök bemutatása. A programnak ebben az évben a megújult MVGYOSZ székháza adott otthont. Az eseményt a Hobby rádió is közvetítette, ami úgy valósult meg, hogy a fent említett rádiócsatornán péntek este 8 órától futó Gépház című informatikai magazin házigazdái interjúkat készítettek a rendezvény kiállítóival. A jelen dokumentum is részben a fenti közvetítés alapján készült.

A konferenciát Bukta Bence, a Hermina Egyesület elnöke nyitotta meg, aki az expozéjában sok más mellett kiemelte, hogy 12 kiállító képviselteti magát az eseményen. A civil szervezet vezetője az iránti örömének is hangot adott, hogy a régi kiállítók mellett új cégek is képviseltetik magukat a programon. Ezután Bukta Bence néhány, a kerekasztalbeszélgetéshez kapcsolódó fontosabb információt is megosztott a hallgatókkal.

A kerekasztalbeszélgetés 2. köszöntőjét Laki Tamás, az Accessible Eu társtulajdonosa tartotta meg, aki egy 21 éves élményt osztott meg a hallgatókkal. Ennek keretében elmondta, hogy 1993-ban felyezte be a felsőfokú tanulmányait rehabilitációs mérnökként. A főiskolai végzettségének köszönhetően számos külföldi kerekasztalbeszélgetésen vett részt, ahol sok segédeszköz kipróbálására, és megtekintésére nyílt lehetősége. Ezért a beszédében Laki Tamás az az iránti örömét fejezte ki, hogy a fent említett készülékek immár Magyarországon is elérhetővé váltak a vak, és a gyengénlátó emberek számára.

Ezt követően dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke vette át a szót. Érdekességként lényegesnek tartom a jelen beszámolóban megjegyezni, hogy a fent említett civil szervezet volt a program egyik fővédnöke. Az MVGYOSZ elnöke a beszédében sok más mellett elmondta, hogy az egyesület nagy hangsúlyt fektet a látássérült emberek számára elérhető segédeszközök felkutatására, beszerzésére, és népszerűsítésére.

A fentieken kívül dr. Nagy Sándor a beszédében azt is kiemelte, hogy a segédeszközboltban a Black Friday nevet viselő akció keretében egy héten keresztül 20%-os kedvezménnyel vásárolhatnak a látássérült emberek.

A műsorvezetők, az adás első interjúját dr. Nagyné Berke Mónikával, az MVGYOSZ szolgáltatásvezetőjével készítették, aki a riportban elsősorban a civil szervezet szolgáltatásait érintő legfontosabb változásokat ismertette. Ennek keretében említést tett arról, hogy a székház felújítását végző kivitelező jelenleg kisebb utómunkálatokat hajt végre az épületen.

A szolgáltatásokról szólva Nagyné Berke Mónika elmondta, hogy egy, a látássérült tagok körében végzett kutatás eredménye képen az egyesület on-line szolgáltatásai jelentős átalakuláson mennek keresztül az elkövetkező hónapokban. Ennek keretében a Távszem szolgáltatás integrálásra került a Be my eyes nevet viselő alkalmazásba. Az újdonság október 15-én, a Fehérbot nemzetközi napján debütált.

A 2025-ös évben az MVGYOSZ munkatársai egy on-line könyvtár létrehozását is tervezik. Ezáltal letölthetővé válnak majd az egyesület adatbázisában fellelhető elektronikus, és hangoskönyvek is.

További újdonság, hogy az MVGYOSZ on-line segédeszköz boltjának internetes oldalára feltöltésre kerülnek majd a digitális segédeszközök használati útmutatói. Ezáltal könnyebbé válik a látássérültemberek, és segítőik számára a fent említett készülékek beüzemelése.

A Gépház című informatikai magazin műsorvezetői, az adás második interjúját dr. Nagy Sándorral, az MVGYOSZ elnökével készítették. A civil szervezet vezetője elsősorban az egyesület által a közeljövőben tervezett programokról beszélt. Ennek keretei között megemlítette a 2024. decemberében, az MVGYOSZ székházában megvalósuló karácsonyi vásárt, aminek ideje alatt a látássérült sorstársak, és kísérőik meghitt ünnepi hangulatban vásárolhatják meg az árusított termékeket. Ezeken kézzel készült tárgyakat kell érteni.

A 2025-ös esztendő első programja a Louis Braille emléknap lesz, ahol a résztvevők a pontírás feltalálóját ünneplik majd.

A műsor következő interjúja Szuhaly Mihállyal, az Informatika a Látássérültekért Alapítvány elnökével készült, aki a riport első részében az általuk honosított képernyőolvasó szoftverekhez kapcsolódó legfrissebb újdonságokat vázolta. Ennek keretében említést tett arról, hogy a Jaws for Windows nevet viselő applikáció ingyenes használatához elengedhetetlen idő alapú licensz átalakult verzió alapúvá. Ez azt jelenti, hogy a fent említett képernyőolvasó szoftvert a felhasználók, az őket foglalkoztató cégek, és az érdekeiket képviselő civil szervezetek a 2025-ös verziószámig ingyenesen használhatják.

A fent említett applikáció legfrissebb kiadása számos érdekes újdonságot hozott magával. Ezek közé tartozik sok más mellett az FS segédprogram egyik szolgáltatása, amivel a Jaws for Windows képernyőolvasó programban megtalálható parancsokat kutathatjuk fel.

A másik fontos szolgáltatás az Automatikus nyelvváltás nevet viseli. Ezáltal lehetővé válik az idegen nyelvű dokumentumok felolvasása. Ez értelem szerűen az idegen nyelvű beszédszintetizátorok, és hangkarakterek telepítését követően valósulhat meg.

A riport második részében az alapítvány által az idei esztendőben megvalósított projektek kerültek terítékre. Ezek közé tartozik a Jogos érdek nevű projekt, ami a jogi portálok akadálymentességének felmérését jelenti. Első lépésben a civil szervezet munkatársai egy előadássorozatot szerveztek 20 látássérült jogász bevonásával. Ennek keretében az alapítvány dolgozói jogi előadásokat tartottak a résztvevőknek, aminek anyagát írásos formában is megkapták a jelentkezők.

A következő lépésben lezajlott 3 népszerű jogi portál akadálymentességének felmérése. Ennek eredményét természetesen a fent említett weboldalak üzemeltetőinek részére is eljuttatták a civil szervezet munkatársai.

A projekt egy tanulmány publikálásával zárul, ami magában foglalja majd a tenderrel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A civil szervezet dolgozói a Lesek konferenciára a legismertebb képernyőolvasó, és képernyőnagyító szoftvereket, valamint a Rubi nevet viselő termékcsalád tagjait állították ki.

Az alapítványnak köszönhetően az idei esztendőben több hiánypótló tananyag is publikálásra került. Ezek közé tartozik sok más mellett a Thunderbird nevet viselő levelező programhoz kapcsolódó ismeretanyagot összefoglaló dokumentum is.

A Gépház című informatikai magazin házigazdái, a műsor következő interjúját Gombos Ferenccel, az MVGYOSZ egyik munkatársával készítették, aki a Blindshell3 nevet viselő okostelefon fejlesztésével foglalkozik. A kerekasztalbeszélgetés egyik nagy meglepetése volt, hogy a fent említett eszköz éppen a Lesek konferencia idején került kiadásra. A résztvevőknek lehetősége volt a fent említett telefon 50%-os kedvezménnyel történő megvásárlására is. Az MVGYOSZ munkatársa, a riport keretében a Blindshell 3 készülék újdonságaival ismertette meg a hallgatókat. Ennek keretében kifejtette, hogy a felhasználóknak immár lehetősége nyílik más gyártóktól származó applikációk installálására is. A fenti művelet elvégzésével azonban érdemes körültekintően eljárni, mert egy, a készülékkel nem kompatibilis program telepítése könnyen az eszköz meghibásodásához vezethet. Az interjú következő részében a műsorvezetők testközelből is megcsodálhatták a Blindshell 3 készüléket.

A következő riport Dvarieczki Bálinttal, az Alkosoft Nonprofit BT igazgatójával készült, aki a fent említett céggel kapcsolatos legfontosabb változásokról beszélt. Ennek keretében sok más mellett elmondta, hogy ebben az évben sokak nagy bánatára megszüntetésre került az Erikkancs nevet viselő szolgáltatás, ami a látássérült emberek számára tette akadálymentesen elérhetővé az elektronikus formátumban megjelenő újságokat. A szolgáltatás megszüntetésének legfőbb oka a kiadványok alacsony száma, valamint a szolgáltatásra fordított magas költségek voltak.

További újdonság, hogy decemberre elkészül a Helma elnevezésű könyvkiadó népszerűsítésére szolgáló új akadálymentes weboldal, amely lehetőséget nyújt többek között a feltöltött kiadványok megvásárlására, és elolvasására is. Ezek fizetős, és ingyenes formában is elérhetőek lesznek majd a vak, és a gyengénlátó emberek számára is.

További újdonság, hogy a tervek szerint, a 2025-ös esztendőben kiadásra kerül az Evo termékcsalád legújabb tagja, ami az Evo e16 nevet viseli.

Az Alkosoft Nonprofit BT a Lesek konferenciára a Rubi, és az Evo termékcsalád tagjait, és a látássérült felhasználók körében méltán népszerű beszélő, és tapintható karórákat állította ki.

 A jelen beszámolómban fontosnak tartom megemlíteni, hogy a közvetítés további részétegy külső programon való részvétel miatt nem tudtam követni, ezért az írásom további részében a kerekasztalbeszélgetésen résztvevő cégek tevékenységeire, valamint az általuk kiállított eszközök felsorolására szorítkozom.

a Matapo Distributionnevet viselő cég nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az általuk forgalmazott innovatív kisegítő technológiákkal segítsék a vak, és a gyengénlátó emberek mindennapi életvitelét. A fent említett eszközök azt a célt szolgálják, hogy a felhasználók magabiztosan kezeljék a feladataikat. Az innovatív eszközök révén, a látássérült emberek akadálymentes formában juthatnak hozzá az oktatáshoz, a kulturális programokhoz, valamint a nyílt munkaerőpiacon a részükre kínált álláslehetőségekhez is. A cég immár 70 országban biztosítja a szolgáltatásait a vak, és a gyengénlátó emberek számára. A cég, a kerekasztalbeszélgetésen az általa forgalmazott eszközöket állította ki. A cégről további információkat olvashatunk a www. https://www.matapo.com/webodlalon olvashatunk.

A 3eDucation KFT a napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, úgynevezett 3D nyomtatási technológiával dolgozik. E mellett a képzéseikkel azokat a 9-18 éves korcsoportba tartozó gyermekeket, és szüleiket célozzák meg, akik érdeklődést mutatnak a fent említett technológia iránt. A képzések során a diákok gyakorlatorientált módszerekkel sajátíthatják el ezt a nem mindennapi technikát. A cég a Lesek konferenciára az általuk készített eszközöket állították ki. A cégről további információkat olvashatunk a https://3ed.hu/honlapon, a Rólunk menüpont alatt.

Az Accessible EU nevet viselő vállalat a látássérült emberek részére forgalmaz segédeszközöket. A vállalat a konferenciára az általa forgalmazott segédeszközöket állította ki. A cégről további információk olvashatók angol nyelven a

https://accessible-eu-centre.ec.europa.eu ›honlapon.  

 

https://accessible-eu-centre.ec.europa.eu ›honlapon.  

A Lát6ár segédeszközbolt a Magyar Vakok, és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete kötelékében működik. A bolt megnyitásának legfontosabb célja a látássérült emberek mindennapi életének megkönnyítése volt. Az áruház jelenleg 600 terméket forgalmaz. A fent említett segédeszközök a vak, és a gyengénlátó felhasználók speciális igényeit szem előtt tartva kerültek kiválasztásra. A segédeszközbolt kínálata folyamatosan bővül. Az áruház a konferenciára az általa forgalmazott vakos játékokkal, és digitális segédeszközökkel készült. A segédeszközboltról további információk olvashatók a vvv.lathatarbolt.hu honlapon olvashatunk.

Az Együttlátók Alapítvány legfontosabb célja, hogy a vak, az aliglátó, a gyengénlátó, és a látó emberek összefogásával különböző tematikájú, és inkluzív szemléletű, akadálymentes részvételt biztosító programok szervezésével előmozdítsa a közösségépítést. Ezáltal növelje a látássérült embereknek a többségi társadalomba való beilleszkedésének esélyét. Ezen felül különböző szabadidős programokat szerveznek a vak, és a gyengénlátó emberek részére. Ezek közé tartoznak a filmklubok, és a színházlátogatások is.  Az alapítvány a kerekasztalbeszélgetésre az általuk forgalmazott vakos játékokkal készült.

Az alapítványról további információkat olvashatunk a www.egyuttlatok.hu honlapon.

Az MVGYOSZ segédeszközboltjának kínálatában a beszélő segédeszközökön kívül olyan termékek is szerepelnek, amelyek megkönnyítik a mindennapokat, a háztartásvezetéstől, a kutyákkal való törődésig. Ezen felül bővítik a szabadidős, és a szórakozási lehetőségeket is. Az üzletben az MVGYOSZ, és tagegyesületeinek látássérült tagjai kedvezményes áron szerezhetik be a számukra nélkülözhetetlen segédeszközöket. A boltban személyesen, és on-line formában is vásárolhatunk. Az áruházban a Lesek konferencia ideje alatt 20%-os kedvezménnyel vásárolhattak a résztvevők. A segédeszközboltról további információkat olvashatunk a bolt.mvgyosz.hu honlapon.

A Novák optika egy több generációs szakmai múlttal rendelkező cég, amely immár 25 éve nyújt optikai szolgáltatásokat magánszemélyek, és cégek részére. Az elmúlt évtizedekben végig arra törekedtek, hogy a kor legmodernebb technikai vívmányait magas szakmai színvonalon biztosítsák. A cég a  konferenciára az általa forgalmazott távcsőszemüvegekkel, és digitális nagyítókkal készült. A vállalatról további információk olvashatók a www.novakoptika.hu honlapon.

A Vakok és Gyengénlátók Hermina Egyesülete a Magyarországon élő látássérült személyek érdekének védelmét, és az életviteli nehézségeikkel kapcsolatos ügyek intézését vállalja fel. Ezen felül elméleti, és gyakorlati szinten is keresi azokat a lehetőségeket, és eszközöket, amelyek a látássérültek számára a vakságból eredő hátrány leküzdését, illetve a társadalomba való integrálódását szolgálják. Tagjainak száma jelenleg 1500 fő. A civil szervezet, a tagjai részére szabadidős programokat is szervez. Ezen felül segédeszköztámogatással, és tanulmányi támogatással segítik a fiataloknak az oktatásban való részvételét. Az egyesület a kiállításra egy előadással készült, amiben a civil szervezet által biztosított szolgáltatásokat ismertették.

Az egyesületről további információkat olvashatunk a www.herminaegyesület.hu honlapon.

A Vakok és Gyengénlátók Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Egyesülete számos programot biztosít a látássérült emberek számára. Ezek közé tartozik sok más mellett a Lélekbombonok című eseménysorozat, amely a koronavírus járvány kitörésekor indult. A rendezvény legfontosabb célja a látássérült emberek testi, és lelki feltöltődésének elősegítése. A program keretében az egyesület elnöke, Nemes-Nagy Tünde olyan látássérült emberekkel beszélget, akik követendő példaként állhatnak a látássérült sorstársaik előtt. Ezen felül lehetőséget adnak az MVGYOSZ tagegyesületeinek is a bemutatkozásra.

A másik, a fent említett civil szervezet által havi rendszerességgel megrendezett programsorozat az Almaórák nevet viseli. Ennek keretében Szanics Miklós Szabolcs, az egyesület munkatársa igyekszik elősegíteni a látássérült jelentkezők számára az akadálymentesen hozzáférhető segédeszközök használatának elsajátítását.

A fenti bekezdésben felsorolt on-line rendezvényeken felül, a civil szervezet számos szabadidős programot is szervez a tagjai részére, ezek közé tartoznak a narrált koncertek, és színházi előadások is. Az egyesület a kiállításra a saját készítésű on-line, és hangos kiadványokkal készült.

A kiállításon készült interjúk teljes terjedelmükben meghallgathatók a gephaz.hobbyradio.hu honlapon, az Archívum menüpont alatt.

Pillmann Tünde

Várgesztes, 2024. november 16.