Együtt a jövőnkért január – érettségi látássérült diákként

Együtt a jövőnkért január – érettségi látássérült diákként

2025. január 29-én, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének szervezésében lezajlott az Együtt a jövőnkért című programsorozat idei első alkalma. A kerekasztalbeszélgetést a Google meet nevet viselő kommunikációs platformon keresztül valósították meg, 24 fő részvételével.

A rendezvény elején dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke szólt a megjelentekhez. Ennek keretében többek között kifejtette, hogy napjainkban a munkaerőpiacra való belépés egyik előfeltétele az érettségi bizonyítvány megléte, ezért a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének vezetősége fontosnak tartja, hogy az Együtt a jövőnkért című kerekasztalbeszélgetés sorozat januári alkalmát teljes egészében a fenti témának szenteljék.

Ezt követően, a civil szervezet elnöke kellemes időtöltést kívánt a résztvevőknek.

Puskás Anett, a fentiekre reagálva megköszönte dr. Nagy Sándor üdvözlő szavait, majd ismertette a konferencia rövid programját, egyúttal tájékoztatta a résztvevőket arról, hogy az eseményről hangfelvétel is készül, amely a közeljövőben feltöltésre kerül majd az MVGYOSZ internetes felületeire.

A kerekasztalbeszélgetés további részében, a jelentkezők áttekintették az érettségi vizsgával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A megmérettetésre való jelentkezés előfeltétele a szakértői vélemény megléte, amelyet a területileg illetékes Pedagógiai Szakszolgálat állít ki. A fent említett dokumentum tartalmazza azokat a kedvezményeket, amelyeket a sajátos nevelési igényű diákok igénybevehetnek a megmérettetés ideje alatt annak érdekében, hogy a látó társaikhoz hasonló feltételekkel vegyenek részt az érettségi vizsgán. A szakértői véleményt, a tanulók 16 éves koráig 2 évente meg kell újítani.

Az idei tavaszi érettségi vizsgákra február 15.ig jelentkezhetnek a diákok.

Ezután a kormányhivatal rögzíti a vizsgákkal kapcsolatosan beérkezett kérvényeket, majd elkészítik az érettségi vizsgák beosztását.

Ezt követően, a tanulóknak egy kérvényt szükséges írniuk annak az oktatási intézménynek az igazgatója felé, ahol az érettségi vizsgát le kívánják tenni. Ebben rögzíteniük kell azokat a kedvezményeket, amelyeket igénybe szeretnének venni a megmérettetés ideje alatt. Ezek közé tartoznak az adaptált feladatlapok, a laptop használatának lehetősége, és a plusz idő is. A kérvényhez csatolni kell az illetékes Pedagógiai Szakszolgálat által kiállított szakértői véleményt. A kedvezményeket az Oktatási Hivatal által kiadott „Mentesítések” című dokumentum tartalmazza, amelyet az alábbi honlapról tölthetünk le: https://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/altalanos_tajekoztatas/vizsgamentesseg.

Az is lényeges, hogy az érettségi vizsga lebonyolítását végző iskola dolgozói, és az adott sajátos nevelési igényű tanulók folyamatosan együttműködjenek a megmérettetés ideje alatt.

Az igénybevehető kedvezmények közül szóba kerültek az adaptált érettségi feladatlapokkal kapcsolatos tudnivalók is. Erről érdemes megjegyezni, hogy az Oktatási Hivatal honlapjára kizárólag a korábbi években kiadott feladatlapok kerültek feltöltésre. Ez azért jelent nagy gondot a látássérült diákok számára, mert a tanulók, a felkészülés során nem tudják a megmérettetésen előforduló összes feladattípust gyakorolni.

A fenti problémára reagálva Puskás Anett, a konferencia során ígéretet tett arra, hogy a közeljövőben megkeresik az Oktatási Hivatal illetékes munkatársait a fenti problémával.

Ezen felül, az adaptált feladatlapokkal kapcsolatosan megjegyezte, hogy azok általában txt formátumban kerülnek előállításra. Az adaptációt a vak, és a gyengénláltó diákokkal foglalkozó gyógypedagógus szakemberek végzik.

Az érettségi vizsgán előforduló különböző feladattípusokkal kapcsolatosan Puskás Anett kifejtette, hogy a feladatokban szereplő képeken megtalálható adatokat szövegesen jelenítik meg a szakemberek az adaptáció során. Az adaptált érettségi feladatlapokat a vak, és az aliglátó gyermekek szülei elkérhetik az ifjusag@mvgyosz.hu e-mailcímen keresztül.

A gyengénlátó tanulók nagyított formátumban előállított feladatlapokat igényelhetnek. Ezeket általában Arial Black betűtípusban állítják elő.

Ezzel kapcsolatosan Weisz Ildikó gyógypedagógus megjegyezte, hogy a tapasztalatai szerint, a fent említett betűtípus sok gyengénlátó tanuló számára zavaró lehet. A felvetésre reagálva az ifjúsági referens elmondta, hogy a látássérült diákokkal foglalkozó pedagógusok más formátumban előállított feladatlapokat is igényelhetnek a tanulók részére. Ez az Oktatási Hivatal honlapján keresztül valósulhat meg.

Puskás Anett, a kerekasztalbeszélgetés ideje alatt említést tett a  laptop igénybevételének lehetőségéről is. A fent említett eszközt általában az az oktatási intézmény biztosítja a látássérült diák számára, ahol az érettségi vizsgát le fogja tenni. Fontos, hogy a készülékek rendelkezzenek képernyőolvasó szoftverrel, amely hangos formában felolvassa a kijelzőn megjelenő információkat.

A fenti kedvezményt azok a tanulók is igénybevehetik, akik kizárólag szóbeli vizsgát szeretnének tenni. Ebben az esetben a diákok a tételek kidolgozására alkalmazhatják az említett segédeszközt.

A kerekasztalbeszélgetés ideje alatt szóba került a nyelvi érettségi kérdésköre is. Ezzel kapcsolatosan Kőrösiné dr. Babinszki Vera felvetette, hogy szükség lenne  of-line szótárak előállítására, mert a tapasztalatai szerint a látássérültek számára nem állnak rendelkezésre ilyen kiadványok. Erre reflektálva Szedresi Károly elmondta, hogy a Magyar Elektronikus Könyvtár internetes felületére, a fenntartók részéről feltöltésre kerültek a fent említett dokumentumok.

A nyelvi érettségin alkalmazott hanganyagokkal kapcsolatosan Polák Péter említést tett arról, hogy a 2022-es évben bevezettek egy új rendszert, aminek eredményeként megszüntették a cd formátumban előállított hanganyagok használatát. Ezeket a továbbiakban titkosított formában bocsájtják az oktatási intézmények rendelkezésére. Ettől kezdve a hanganyagok az iskolák igazgatóinak számítógépére a vizsga napján reggel 7 órától letölthetők az Oktatási Hivatal honlapjáról.

Ezután Soltész Gergő látássérült tanuló, és édesanyja kért szót, akik az előrehozott érettségi vizsgával kapcsolatos információkról érdeklődtek. A fenti kérdésre válaszolva Puskás Anett kifejtette, hogy a diákoknak a megmérettetés előtt osztályozó vizsgát kell tenniük a fennmaradó évekből. Ennek részleteit a megmérettetést lebonyolító tanárral érdemes tisztázni. Ezt követően a tanulóknak el kell indítani az érettségire való jelentkezés folyamatát. A diákoknak lehetőségük van csak szóbeli, valamint szóbeli és írásbeli vizsga letételére is. Az emelt szintű vizsga megléte egyenértékű a nyelvvizsgával. A látássérült diákok személyi segítőt is igénybe vehetnek, aki segítséget nyújt a számukra az idegen szavak megtalálásában, és a papír alapú tesztek kitöltésében.

A nyelvi érettségi során is felmerül a digitális feladatlapok biztosításának lehetősége, ezek adaptálását, ahogy azt a jelen dokumentum egy korábbi részében már említettem, a vak, és a gyengénlátó tanulókkal foglalkozó gyógypedagógus szakemberek végzik.

Puskás Anett, az információk ismertetését követően felajánlotta a látássérült tanuló részére azt, hogy a korábban adaptált nyelvi érettségi feladatlapokat, egy elektronikus levél formájában továbbítja a diák, és édesanyja részére.

A kerekasztalbeszélgetés végén Ghymes Bálint kért szót, aki egy, a vak, és a gyengénlátó diákok részére kifejlesztendő digitális platformról tett említést, aminek segítségével a látássérült tanulók interaktív formában készülhetnek fel az érettségi vizsgáikra. A fejlesztést egyetemi hallgatók végzik. Jelenleg a platformmal kapcsolatos igények felmérése zajlik. A kutatásban való részvétel egy internetes űrlap kitöltésével valósulhat meg. Az űrlap az alábbi internetes oldalon tölthető ki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfDYyDtAoDVBFRBjqB_hLS9youzxyW5AuPND38hv0jJsp0A0w/viewform?usp=header

A kerekasztalbeszélgetés végén Puskás Anett összefoglalta az érettségi vizsgával kapcsolatos tudnivalókat, majd megköszönte mindenkinek az értékes hozzászólásokat, és lezárta a programot.

Pillmann Tünde

Várgesztes, 2025. január 29.